Küba Villa Clara’da anne ve çocuk sağlığında büyük başarı /İlker Belek

Küba Villa Clara’da anne ve çocuk sağlığında büyük başarı /İlker Belek
image_pdfimage_print

Küba’nın Villa Clara ili, bu yılın ilk yarısında ana çocuk sağlığı açısından büyük bir başarıya imza attı. İldeki yedi belediye bölgesinde her iki kategoride de ölüm hızı sıfır olarak gerçekleşti.

Şu anda il genelinde ana ölüm hızı sıfır, bebek ölüm hızı ise binde 3.1. Küba’da bebek ölüm hızının en düşük olduğu il Villa Clara ve geçen yılki hız binde 4 idi.

Dr Gilberto Sevilla Bermudez başarının ilde uygulanmakta olan Anne-Yeni Doğan Programı’na bağlı olduğunu belirtiyor.

Küba’da uzun yıllardır uygulanmakta olan ve ülke sağlık sisteminin temelini oluşturan birinci basamak sağlık sistemi anne ve bebek ölüm hızlarının yıllardır düzenli biçimde düşmesinde etkili.

Villa Clara’daki Doğum Öncesi Özel Bakım Birimi ile Yeni Doğan Bakım Hizmetleri Biriminin bulunduğu Grajales Üniversitesi Hastanesi ve Jose Luis Miranda Çocuk Hastanesinin çocuk cerrahisi birimi de başarıda büyük pay sahibi.

Villa Clara ili anne ve çocuk ölümlerini ortadan kaldırmak amacıyla ildeki en uzak bölgelere hizmet vermek üzere gezici küçük ekipler kurmuş durumda. Bu ekiplerin içinde bir hekim, bir çocuk uzmanı, bir kadın doğum uzmanı ve bir psikiyatrist yer alıyor.

Bu ekipler dağlık alanlarda bile hizmet vermekte olan ve bir aile hekimi ile bir hemşireden oluşan aile hekimliği ekipleriyle koordine şekilde çalışıyorlar.

Villa Clara Anne Bebek Programı’nın bir diğer önemli bileşeni ise erken tanıya dayalı bir sağlık programı. Bu program kapsamında doğum öncesi konsültasyonlar, fetüsteki anomalileri erken saptayacak genetik tarama programları, annede kansızlığın önlenmesi amacıyla sunulan besin ve ilaç destekleri yer alıyor.

Türkiye’de gelire göre beklenen bebek ölüm hızının binde 7 olmasına karşılık, gerçek bebek ölüm hızının binde 12 olduğu olgusu dikkate alınırsa, Villa Clara’nın yedi belediye bölgesinde anne ve bebek ölümlerini sıfıra indirmiş olmasının önemi daha iyi anlaşılır.

 

Kaynak: http://en.granma.cu/cuba/2016-08-09/villa-clara-achieves-outstanding-maternal-infant-health-indicators

Bu makale  167  defa okundu.
Yorum yaz


dört × = 32